tekno jet üssü 4 Takipçi | 6 Takip
Kategorilerim

Teknoloji

Sağlık

Bilim


Diğer İçeriklerim (91)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (4)
modatv ruyatabirler kisamesaj makyajvebakim

Feedjit Live Blog Stats

Biyodizel Üretimi nedir nasıl yapılır.

2007-08-15 12:37:00
Biyodizel
Biyodizel tamamen bitkisel yağlardan katalizör yardımıyla elde edilen ve dizel araçlarda hiç bir modifikasyon yapmadan direkt olarak kullanılabilen bir yakıttır.Her türlü yağ bitkisinden biyodizel üretilebilir. Bu bitkiler başta ayçicek olmak üzere; kanola , hindistancevizi ve kenevir, pamuk, aspir gibi yağ içeren bitkiler olarak sıralanabilir. Ayrıca, yemeklik atık yağlardan da biodizel üretimi mümkündür. Bir birim petrol yakıtı için kullanılan enerjiyle 3.2 birim biodizel üretilebilmektedir.

Biyodizel üretmek için harcanan enerji normal petrol yakıtı üretmek için kullanılan enerjinin %32’si kadardır. Bu yönüyle enerji tasarrufu üretim tesislerinde çok büyük miktarlarda olmaktadır. Bir başka değişle bir birim petrol yakıtı üretmek için kullanılan enerjiyle 3.2 birim biodizel üretilebilmektedir.

Dizel yakıtlarının kullanımında açığa çıkan zehirli maddelerin kanserojen etkisi bulunmaktadır. Fakat %100 biyodizel kullanımı havadaki zehirli atıkları %90 oranında elimine etmektedir. Bu oran B20(%20 biyodizel+ %80dizel) kullanımında %20-40 arasında olmaktadır.

Kendi Biyodizelinizi Kendiniz Üretin

Herkes biyodizel üretebilir. Üretimi basittir. Mutfağınızda bile biyodizel üretebilirsiniz. Hatta bu ürettiğiniz biyodizel; benzin istayonlarında satılan dizel yakıtlardan bile daha kaliteli olabilir. Kendi üretmiş olduğunuz bu biyodizelle motorunuzun ömrünün uzama imkanı da mevcuttur. Çünkü biyodizelin yağlama özelliği de mevcuttur. Ayrıca çevreye ve insan sağlığına hiçbir zararınızın dokunmadığını bilmek sizi iyi hissettirebilir. Eğer biyodizeli atık yağlardan üretmek isterseniz; sadece ucuz yakıt elde etmekle kalmayıp atık maddeleri de geri kazanmış olursunuz.

Biyoyakit için 3 Seçenek

Bitkisel yağlar, hayvansal yağlar veya her ikisinin karışımını biyoyakıt olarak aracınızda kullanmak için en az üç seçenek mevcuttur. Bu seçenekler kullanılmış veya kullanılmamış yağların her ikisine de uygulanabimektedirler.

  • Direkt olarak yağın aracınızda kullanılması.(Dünya çapında bu kullanım sistemleri SVO (Straight Vegetable Oil ) Sistemleri diye bilinir.
  • Parafin, petrol dizeli veya biyodizel ile karıştırılarak kullanılması.
  • Biyodizel üretilmesi.

Yukarıda bahsettiklerimizden ilk ikisi uygulaması çok kolay gibi gözükmektedir, fakat uygulama kulağa kolay geldiği gibi basit değildir.
Şimdi bu seçenekleri detaylı olarak inceleyelim.

Karışım Yapmak

Bitkisel yağların akışkanlığı normal dizel veya biyodizelden azdır. Karışım yapmanın amacı; yakıt olarak kullanılacak olan yağın akışkanlığını arttırmaktır.

Eğer yağınızı petrol dizeli veya biyodizel ile karıştırarak yakıt elde ediyorsanız hala çevreci bir yakıt kullanıyor sayılmazsınız. Bu karışım petrol dizeline göre temiz yakıt olmasına rağmen çevreci değildir.

Bu karışımlar genelde %90 + %10 petrol dizelinden, %90 + %10 yağ oranlarında olabilmektedir. Kullanıcılar bu karşımları yakıt olarak seçtiklerinde önceden ısıtmalı sistemleri kullanabildikleri gibi yağı ısıtmadan da kullanabilmektedirler. 

Yağları direkt olarak yakıt amacıyla kullanabilmek için direkt yağ kullanım kitleri ve sistemleri tercih etmek gerekmektedir. Bu sistemlerde de aracınız çalışmasının başlangıcında ve sonunda petrol dizeli veya petrol dizeline ihtiyacınız olacaktır. 

Değişik solvent (çözücü) ve diğer yakıtlarla yağın karıştırılıp da kullanılması az da olsa tercih edilebilmektedir. Fakat bu kullanıcıların sayısı az olduğu için; yanma karakterleri ve uzun vadedeki etkileri bilinmediği için kullanımında kesin olarak bir yargıya varılması zordur.

Bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasında tek problem yağın akışkanlığı değildir. Buna ek olarak, bitkisel yağın kimyasal yapısı normal yakıtlardan farklı olduğu için özel yakıt sistemleri kullanılmaktadır. Dizel motorlar, özellikle yeni nesil modern dizel motorlar ince hesaplar yapılarak ve olabildiğince temiz atık bırakacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu sebepten dolayı yağların direkt olarak(SVO sistemleri kullanmadan) bu yeni nesil motorlarda kullanılması sağlıklı değildir.

Herhangi bir şekilde garanti verilmemesine rağmen %20 oranında bitkisel yağ kullanarak yapılan karışımlar eski tip dizel motorlar için güvenlidirler. Özellikle bu karışımların yaz aylarında kullanılması problemleri minumuma indirmektedir. Aksi durumlarda bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasında ya profesyonel araç kitlerinin tercih edilmesi ya da biyodizel tercih edilmesi gerekmektedir.

Karışımların en büyük avantajı, kış aylarında kullanım kolaylıklarıdır. Yani karışımların donma noktaları düşük olduğu için kış aylarında daha az problem yaratmaktadırlar. Aynı durum biyodizelde de geçerlidir. Biyodizelde de normal dizelle karışım yapmak donma noktasını düşürebildiği gibi; donma noktası düşürücü katkı maddeleri kullanılabilmektedir. 

 

Direkt Bitkisel Yağların Yakıt olarak kullanılması

Bitkisel yağ yakıtları kullanışlı, temiz ve ekonomik bir tercihtir. Fakat, biyodizelden farklı olarak, bitkisel yağ yakıtlarını kullanmak için motorda modifikasyona ihtiyaç vardır. Bu modifikasyon sistemleri de artık ülkemizde mevcut olup kullanımı giderek yaygınlasmaktadır.Bu modifikasyon bir depolu veya iki depolu sistemler şeklinde olmaktadır.
Bu iki sistemi inceleyecek olursak:

BİR Depolu Sistemler: Bu sistemde sürücünün müdahale etmesine gerek kalmadan dizel veya yağ motorunuza yakıt koymak için mevcut (dizel) yakıt deponuzu kullanır.
Bu sistemler,TÜM ön ve devirli yanma odalı dizel motorlar.
Aynı zamanda bazı AUDI, SEAT ve SKODA araçlarında bulunan TÜM TDI-VW dizel motorları ve 1,9dTi-Renault motorları. Bu motorlar, bazı son çıkan VOLVO ve FORD araçlarında da bulunabilir.
Ancak, bazı AUDI, SEAT ve SKODA araçlarında bulunan UI- ve V- VW dizel motorlar için henüz (10-2003) mevcut olmadığı bildirilmiştir. Bu motorlar, bazı son çıkan VOLVO ve FORD araçlarında da kullanılabilir.

İKİ depolu sistemler: Normal dizel kullanılması için motoru çalıştırmak için ikinci bir küçük depo kullanılır. Mevcut deponuzda, ana yakıt tedariğiniz, yani Saf Bitkisel Yağ bulunur. Dizeller ve yağ arasındaki bu anahtarlama, yalnızca kısmen otomatik olabilir. Bazı durumlarda sürücünün müdahale etmesi gereklidir.Bu sistem neredeyse butun modellere uygulanabilmektedir.

İkili sistemlerde opsiyonel olarak bir kontrol ekranı konulabilmekte ve bu ekranda istediğiniz an yakıt değişimi yapılabilmektedir.

Maliyet olarak uygun modeller mevcut olup ve ayrıca araç performansında sorun yasanmadığı üreticiler tarafından bildirilip,garanti verilemektedir.

Biyodizel mi Bitkisel Yakıt mı?

Her iki sisteminde kendine göre avantajaları mevcuttur. Biyodizelin modifikasyona ihtiyaç olmadan kullanılması büyük bir avantajdır. Fakat bitkisel yağ kullanımında yakıt maliyetiniz yağ fiyatı olmaktadır. Biyodizel herhangi bir dizel motorda kolaylıkla kullanılmaktadır. Ayrıca soğuk hava koşullarında kullanım avantajları da mevcuttur. Dünyada çok soğuk iklime sahip olan Kuzey Minnesota ve Wyoming’de B20 karışımları hiç bir problemle karşılaşılmadan kullanılmaktadır. Boston’daki (ABD) hava alanında yolcu taşımasında kullanılan otobüsler 4 yıldır B20 kullanmakta olup herhangi bir arıza rapor edilmemiştir.
ABD’de B100 kullanan bazı kullanıcıların soğuk havalara karşı ek önlemler alarak kış şartlarına hazırlandıkları belirtilmiştir. Ülkemizde biyodizel kullanımı yeteri kadar yaygınlaşmadığı için, kısa vadede kış şartları için kesin hükümlerde bulunmak zordur.

Biyodizel temiz, güvenli, direkt olarak kullanılabilen bir çevreci yakıttır. Bitkisel yağlar da aynı kategoride olup günden güne gelişimleri artmaktadır.

Biyodizel maliyeti, bikisel yağ yakıtına göre daha fazla olabilmektedir. Fakat bu ne kadar biyodizdel ürettiğinizle de doğrudan ilişkilidir. Ayrıca üretimde hangi tip yağ kullandığınız; hangi yöntemi izlediğiniz de biyodizel maliyetinde önemlidir.

BİYODİZEL

Araştımacı ve uzmanlara göre alternatif biyoyakıtlar arasında yağın biyodizele çevrilip de yakıt olarak kullanılması daha önceden bahsettiğimiz 3 seçenek arasında en iyisidir.

Biyodizeli kolaylıkla temin edebilir ve satın alabilirsiniz. Çoğu Avrupa araç üreticileri biyodizel kullanımı konusunda garanti vermektedir.

Bazı araç üreticileri soyadan üretilen biyodizeli tavsiye etmeyebilmektedir. Bunu nedeni soyadan üretilen biyodizelin Avrupa Standartları’na uymamasıdır. Almanya’daki benzin istasyonlarının çoğu biyodizel satmaktadır ve biyodizel fiyatı diğer dizel fiyatlarında oranla oldukça ucuzdur. Fransa’da kullanılan dizel yakıtların %2-%5 oranında biyodizel karışımı ihtiva etmeleri yasal zorunluluktur.Burada dikkat çekeceğimiz bir nokta bu yasal zorunluluğun diğer Avrupa ülkelerinde de yakın gelecekte uygulanacak olmasıdır. ABD’de de biyodizel kullanımı günden güne artmaktadır. İngiltere’de biyodizel için vergi indirimi mevcuttur.

Eğer biyodizeli kendi kendinize üretmek istiyorsanız;dünya çapında uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere biyodizelturkiye.com’dan ulaşabilirsiniz. Tercih edilen en basit yöntem detaylı olarak anlatılmış ve biyodizel üretimi tarif edilmiştir.


8622
0
0
Yorum Yaz